Najczęstsze pytania.

Kilkunastoletnie doświadczenie pozwoliło nam stać się ekspertem w dziedzinie rozkładania i pielęgnacji trawy z rolki. Poniżej najważniejsze informacje, które pomogą w uzyskaniu zielonego otoczenia.

Jak stosować trawę z rolki?

Trawnik  z rolki powinien być rozłożony na podłożu przepuszczalnym , uprzednio wzbogaconym w mikro i makro elementy. Podłoże przed rozłożeniem powinno być odpowiednio zagęszczone, aby proces przyjmowania mógł swobodnie przebiegać.
Rozkładanie trawnika powinno przebiegać w miarę możliwości sprawnie i nie dłużej niż 10-12 godzin po dostarczeniu materiału przez producenta. Po rozłożeniu całej powierzchni planowanego trawnika wykonujemy wałowanie.

Jaka temperatura jest odpowiednia dla trawnika z rolki?

Optymalna temperatura do rozkładania trawnika to 20 °C. Wyższe temperatury nie wpływają ujemnie na proces przyjmowania, ale zwiększają pracochłonność. Należy wówczas intensywnie nawadniać trawnik.

Jak nawadniać trawnik z rolki?

Nawadnianie przy optymalnej temperaturze można rozpocząć po rozłożeniu całej partii trawy danego dnia, gdy temperatury podczas rozkładania przekraczają 24-25 stopni C. Nawadnianie powinno być przeprowadzone na bieżąco, nie później jednak niż 2 godziny po rozłożeniu w ilości około 15 l na m2. W praktyce oznacza to, że podłoże powinno przesiąknąć wodą na 10-12 cm. Nawadnianie stosujemy stosownie do panujących warunków atmosferycznych, według zasady, że po podlaniu podłoże powinno być nasiąknięte do głębokości 10-15 cm. Natomiast nawadnianie rozpoczynamy, gdy podłoże jest wyschnięte na głębokość 3cm.

Kiedy zastosować pierwsze koszenie trawy?

Pierwsze koszenie wykonujemy na wysokość 5-6 cm, w momencie, gdy trawa nie zdąży uzyskać powyżej 10 cm wysokości. Przypada to na 7-10 dni po rozłożeniu, lecz gdy temperatury są wyższe niż 20 °C, może nastąpić to wcześniej. Koszenie od końca września można obniżyć o 1 cm., a przed ostatecznym nadejściem zimy, zwykle w okolicy 1 listopada, trawnik kosimy na wysokość 4 cm.
Koszenie jest to zabieg, który ma olbrzymie znaczenie na wygląd trawnika. Stymuluje także krzewienie się darni, dlatego powinno być wykonywane kosiarką z ostrym nożem. W momencie, gdy roślina osiąga 10cm, przycinamy na wysokość 5-6 cm. W okresach wczesnowiosennych i na jesieni zabieg ten powtarzamy co 2 tygodnie, natomiast w okresie letnim koszenie raz w tygodniu może być niewystarczające.

Jak nawozić trawę z rolki?

Po pierwszym koszeniu wykonujemy nawożenie nawozem wieloskładnikowym Hydrokompleks YARA MILA w ilości 25 kg/1000m2. Nawożenie NKP rozpoczynamy wczesną wiosną, a kończymy w sierpniu. Nawóz Hydrokompleks YARA MILA można zastosować w trzech terminach: marzec/kwiecień, czerwiec i sierpień w dawkach podanych na opakowaniu.
Należy pamiętać, że co 4-5 koszeń powinniśmy „dokarmić „nasz trawnik nawozami wieloskładnikowymi, np. „Florowit do trawników”. Ostatnie nawożenie przed nadejściem zimy wykonujemy nie później niż na przełomie sierpnia i września.

Czy można rozłożyć trawę z rolki w zacienionym miejscu?

Jako producent trawy z rolki nie polecamy stosowania jej w zacienionych miejscach. Trawa potrzebuje nasłonecznienia, by utrzymać swoją jakość. Wielu producentów na rynku układa trawniki w takich miejscach, ale z naszej perspektywy jest to niekorzystne dla naszych klientów.
Do wzrostu roślin, czyli procesu fotosyntezy niezbędne jest światło słoneczne przynajmniej przez 3-4 godziny dziennie.

Jakie inne zabiegi pielęgnacyjne można stosować do trawy z rolki?

Jeśli trawnik wymaga aracji, co oznacza, że jego powierzchnia jest mocno sfilcowana a gęstość darni niedostępna, ten zabieg na trawnikach rozkładanych z rolki najlepiej wykonać bardzo wczesną wiosną, najwcześniej w 3-4 roku po rozłożeniu. Po zabiegu aracji wykonujemy nawożenie stymulujące wzrost roślin. Po okresie 2-3 tygodni wykonujemy regularne koszenie co 5-7 dni, a trawnik z każdym następnym koszeniem staje się piękniejszy.
Zabiegi pielęgnacyjne typu wałowanie, piaskowanie, odchwaszczanie stosujemy na bieżąco według własnych potrzeb. Jest to zależne od pogody, pory roku, nasłonecznienia itp.

Copyright © ProducentTrawy.pl Designed and Created by Trendmark