podlewanie trawnika

Jak dbać o trawnik z rolki?

Trawnik z rolki to szybki i efektywny sposób na uzyskanie idealnie zielonej przestrzeni wokół domu czy w przestrzeni publicznej. Jego zaletą jest natychmiastowy efekt gęstej, jednolitej murawy, która zachwyca intensywnością barw. Aby trawnik z rolki cieszył oko przez długie lata, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja.

Pierwsze kroki po założeniu trawnika

Po ułożeniu trawnika z rolki niezwykle ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości wody. Pierwsze podlewanie powinno się odbyć do 2 godzin od momentu rozłożenia tak, aby woda dotarła do głębokich warstw gleby na głębokość 10-13 cm. W kolejnych dniach dostosowuje się nawadnianie do panujących warunków atmosferycznych, pamiętając, że kolejne nawodnienie należy rozpocząć, gdy podłoże jest suche na głębokości 3 cm.

Drugim istotnym elementem jest pierwsze koszenie. Powinno ono nastąpić, gdy trawa nie osiąga 10 cm. Przycinanie trawy wykonuje się na wysokość 5-6 cm. Ważne, aby nie skracać trawy zbyt mocno – regularne koszenie sprzyja zagęszczaniu się trawnika, co przekłada się na jego lepszy wygląd i zdrowie. Dalsze koszenia przeprowadza się regularnie na wczesną wiosnę i jesień, a latem – dostosowując się do warunków atmosferycznych i szybkości wzrostu trawy.

Długofalowa pielęgnacja – sekret gęstej murawy

Aby trawnik z rolki zachował swoją witalność, niezbędne jest regularne nawożenie. W zależności od rodzaju gleby i trawy, zaleca się stosowanie nawozów wieloskładnikowych, które dostarczą wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pierwsze nawożenie powinno nastąpić około miesiąca po ułożeniu trawnika, a kolejne – co 4-6 tygodni w sezonie wegetacyjnym. Nawożenie należy rozpocząć wczesną wiosną, a zakończyć na koniec października, używając nawozów jesiennych.

Choć wydaje się być mniej wymagająca, trawa z folii potrzebuje odpowiedniej troski. Ochrona przed chwastami jest kluczowa, dlatego regularne usuwanie niechcianych roślin oraz stosowanie środków herbicydowych, zgodnie z zaleceniami producenta, pozwoli zachować trawnik w doskonałej kondycji. Ponadto, nie należy zapominać o aeracji zaadaptowanych już trawników, co umożliwia lepsze przenikanie wody i składników odżywczych do korzeni trawy.